Toyotas tidligere direktรธr og nuvรฆrende bestyrelsesformand, Aiko Toyoda, giver ikke meget for elbilen. 7 ud af 10 vil vรฆlge noget andet, siger han.
Elbiler bliver aldrig den succes, de er udrรฅbt til.
I hvert fald ikke hvis man spรธrger Toyotas tidligere direktรธr og nuvรฆrende bestyrelsesformand, Aiko Toyoda.
Toyota-toppen mener, at elbiler globalt set aldrig vil tegne sig for mere end 30 procent af salget. Det siger Aiko Toyoda i en udtalelse, som er bragt pรฅ Toyotas egen medieplatform.
Resten, mener Toyoda, vil nu og i fremtiden enten vรฆlge benzin- og dieselbilen, en bil der kรธrer pรฅ brint eller en forbrรฆndingsmotor som forbrรฆnder brint.
LรS OGSร : Sker om to uger โ Danmark gรธr populรฆre biler dyrere igen
โ En milliard mennesker verden over lever i omrรฅder uden elektricitet. Batteribiler kan ikke give alle transport, siger bestyrelsesformanden.
I samme udtalelse kritiserer Toyoda medierne, som han mener kun taler mรฆrket ned for at vรฆre bagud med udviklingen af elbiler.
โ Det vigtige er ikke at skifte til en elbil eller en brรฆndselscellebil. CO2 er fjenden. Sรฅ lad os alle tรฆnke over, hvordan vi kan reducere CO2-udledningen med det samme, lyder det.
Toyoda mener ogsรฅ, at japanerne har deres egen mรฅde at tackle bilindustriens udfordringer pรฅ. I hvert fald er han ikke sikker pรฅ, at det er bedst at efterligne alt, hvad Vesten gรธr.
Omvendt er der andre, som er langt mere optimistiske pรฅ elbilens vegne, nรฅr det kommer til markedandele. Eksempelvis forventer International Energy Council, at elbilen allerede i 2030 vil sidde pรฅ 67 procent af markedet.
Der er dog sket det, at flere bilmรฆrker nu helt dropper deres mรฅlsรฆtninger om elbiler. Senest har Mercedesโ direktรธr angiveligt droppet udviklingen af en helt ny platform til elbiler. Lรฆs mere om det her.
Lรฆs flere spรฆndende nyheder fra og om bilernes verden lige her!
Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk