Yep, det danske svar pรฅ Singer har fรฅet navnet Kalmar Automotive.. og selveste Tom Kristensen som kunde.
Vi gik selv pรฅ rรธven af bare benovelse, da vi sรฅ det. Men jo, den er god nok. Der specialbygges Porscher her i lille Danmark.
โ Det tog mig 47 รฅr med passion, 20 รฅr med kรธrsel pรฅ grรฆnsen, 10 รฅrs forberedelse og tre รฅrs udvikling, men nu kan jeg endelig sรฆtte mit navn pรฅ nogle virkelig specielle biler, sรฅdan skrev Jan Kalmar for bare fรฅ dage siden, da han lรธftede slรธret for Kalmar Automotive pรฅ sin Facebook-profil.
Tre modeller i starten
I Facebook-opslaget fortรฆller Jan Kalmar lidt om, hvordan det hele skal se ud fra nu af. Og det begynder med tre modeller. Hvilket kun har kunnet lade sig gรธre, fordi nogen fra begyndelsen har troet pรฅ projektet. Blandt andre den ni-dobbelte Le Mans-vinder Tom Kristensen.
Bilen Kalmar 7-97, der er en hyldest til Kirstensens fรธrste Le Mans-sejr, er da ogsรฅ udviklet i tรฆt samarbejde med den danske racerkรธrer. Sejren kรธrte han i รธvrigt hjem i en Porsche WSC-95 i 1997.
Kalmar RS er omvendt bilen, du kan byde alt. RS stรฅr for Rally Special. Bilen er bygget pรฅ en Porsche 964/993, og den er klar til at kรธrer over alt. Lige fra et underlag af รธrkensand til veje af is og racerbaner. Og selvfรธlgelig alt derimellem.
LรS OGSร : Kommunen nรฆgtede Eric en garage โ sรฅdan snรธd han dem alligevel
Kalmar SC โ eller Cayenne Special โ er en videreudvikling af den bil, teamet bag Kalmar Automotive allerede har sat flere verdensrekorder med. Blandt andet er det den Porsche Caynne, der har verdensrekorden pรฅ distancen fra Nordkapp i Norge til Cape Agulhas i Sydafrika.
En tur pรฅ over 17.000 kilometer, men ikke desto mindre noget som holdet bag klarede pรฅ 8 dage, 21 timer og 3 minutter.
Alt sammen fra lille Danmark. Det er sejt gรฅet, Jan!
Lรฆs flere artikler efter annoncerne: