Selvom de leverer til Ferrari, BMW, Mercedes, Volkswagen, Skoda og Porsche, er tyske Schlote alligevel gået konkurs. 1.350 job er i fare.
Der skal findes en løsning nu og her, hvis de ansatte hos tyske Schlote stadig skal have et job. Deres arbejdsplads er nemlig gået konkurs.
Underleverandøren, der havde kunder som Ferrari, BMW, Mercedes, Volkswagen, Skoda og Porsche, har fået annulleret et lån på 150 millioner kroner. Og det var altså mere, end den generelle økonomi kunne bære.
Det skriver Märkische Allgemeine Zeitung.
Ifølge konkursboets kurator, Manuel Sack, er det vigtige nu at holde produktionen i gang, så bilfabrikkerne ikke er nødt til også at sætte deres egne samlebånd i stå.
– Den vigtigste opgave nu er at holde produktionen stabil i alle fire anlæg og overholde leveringsforpligtelserne. Vi er i intensive diskussioner med alle kunder i bilindustrien med henblik herpå, siger kurator.
1.350 ansatte er sikret løn 3 måneder
De 1.350 ansatte er på grund af konkursen sikret løn i tre måneder, hvor de fortsat skal møde på arbejde. Men herefter er fremtiden mere end usikker.
Angiveligt er flere af de større, tyske bilproducenter indstillet på, at samarbejdet med Schlote, der fremstillede metaldele til bilindustrien, fortsætter. Men det er bankerne, der har mistet tålmodigheden og annulleret det gigantiske lån.
Schlotes finansdirektør, Michael Bormann, siger, at han er meget skuffet over bankerne. Særligt fordi flere af koncernens datterselskaber godt kan klare sig selv økonomisk.
I alt er fire datterselskaber udover moderselskabet ramt af konkursen, som får konsekvenser for fabrikker i Brandenburg an der Havel, Tyskland, Harsum i Niedersachsen og i Harzgerode og Wernigerode i Sachsen-Anhalt.
Schlote er langt fra det første firma i bilindustrien, der knækker halsen i år. Det samme skete for en anden underleverandør, hvor de ansatte ellers sad midt i lønforhandling. Læs mere om det her.
Læs flere artikler efter annoncerne: