Annonce:

Bilmærke fyrer 200 ansatte på grund af elbiler

Der skal findes 2 milliarder dollar i besparelser, og det koster nu som minimum 200 GM-ingeniører jobbet.

General Motors – eller blot GM – skal fyre 200 medarbejdere. Helt konkret er den amerikanske bilkoncern, der tæller mærker som Cadillac, Buick og Chevrolet, sparet 2 milliarder dollar.

Det svarer til 13,8 milliarder danske kroner. Og det vil bl.a. gå udover 200 ingeniør-job i koncernen.

General Motors understreger, at de fyrede medarbejdere får mulighed for at søge andre job i koncernen. Men fyret bliver de altså i første omgang.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Det skriver Automotive News.

LÆS OGSÅ: Konkursramt bilmærke er blevet vildt populært igen

Besparelserne er en del af General Motors ambition om kun at sælge elbiler. Og det senest i 2035. Lige nu betyder det bl.a., at GM vil skære ned på udstyrs-muligheder og reservedelsnumre.

GM forsvarer beslutningen med, at den er taget for at ‘rebalancere virksomheden, så den passer bedre til en ny vækststrategi’.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

GM uddyber, at man vil hjælpe de berømte medarbejdere i ‘retning af andre, muligt ledige stillinger i koncernen’.

De 13,8 milliarder kr. i besparelser skal GM finde inden for de næste to år. Af dem skal 5,22 milliarder kr. findes ved at skære ned på salgs- og marketingafdelingen.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også