Annonce:

Jaguar stopper salget af nye biler i Danmark

Situationen i Danmark er den samme som i England. Jaguar sรฆlger ingen nye biler fรธr 2026, bekrรฆfter pressechef.

Boosted har tidligere fortalt, at Jaguar kun vil sรฆlge elbiler til en million kroner eller mere. Og nu bekrรฆfter den danske importรธr, at der ikke kommer nye biler til Danmark fรธr 2026.

Produktionen af de nuvรฆrende modeller, I-Pace og E-Pace ophรธrer til december. Mens F-Type, XE og XF allerede er udgรฅet. Produktionen af F-Pace forventes at stoppe i begyndelsen af 2025.

Til gengรฆld vil Jaguar modsat mange konkurrenter satse alt pรฅ elbiler. Og ifรธlge en udtalelse, som Boosted tidligere har bragt, mรฅ disse ikke koste under 1 million kroner.

Artiklen fortsรฆtter efter annoncen:

De nye og udelukende eldrevne biler fra det tidligere britiske mรฆrke er dog markant forsinket. Ifรธlge britiske Autocars oplysninger, vil Jaguar fรธrst vรฆre i stand til at sende nye biler pรฅ gaden i sommeren 2026.

Den fรธrste af tre nye elbiler er stadig under afprรธvning, og den kommer ikke til salg fรธr sommeren 2026, siger Jaguars administrerende direktรธr, Adrian Mardell til mediet.

Lร†S OGSร…: Hyundai genindfรธrer knapper fordi kunder hader skรฆrme

Indtil da vil F-Pace vรฆre den eneste model, der holder Jaguar kรธrende. F-Pace forventes at forblive tilgรฆngelig pรฅ visse markeder indtil starten af 2026. Men den er allerede udgรฅet pรฅ Jaguars hjemmemarked i Storbritannien. Det samme er sket herhjemme.

Artiklen fortsรฆtter efter annoncen:

Jaguar planlรฆgger at prรฆsentere mindst รฉn nye koncept โ€“ der skal vise hvilken retning mรฆrket gรฅr โ€“ i begyndelsen af december.

Allerede nu er der dog sluppet en smule ud om bilen. Meget tyder pรฅ, at Jaguar har en firedรธrs sedan i stรธbeskeen. En bil med sรฅ mange hestekrรฆfter at den i det mindste pรฅ papiret vil konkurrere med Porsche Taycan.

Bilen vil benytte Jaguars nye platform kaldet โ€˜Electrifiedโ€™. En platform designet til at understรธtte en rรฆkke nye elbiler, herunder to SUVโ€™er, der vil fรธlge efter sedanen.


Det er endnu uvist, hvornรฅr disse SUVโ€™er vil blive lanceret. Men med Jaguars udmeldinger i mente bliver det ingen billig fornรธjelse. Selv mener mรฆrket, at man i den nye รฆra kun vil kunne mรฅles med mรฆrker som Bentley og Rolls-Royce.

Lรฆs flere spรฆndende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk

Lรฆs flere artikler efter annoncerne:

Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktรธr pรฅ Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 รฅr. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Lรฆs ogsรฅ

Populรฆre

Fรฅ vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Fรฅ gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populรฆre artikler

Lรฆs ogsรฅ