Offentligheden har i mange år kendt til, at BMW troede, Mercedes udviklede en 16-cylindret S-Klasse og derfor ville svare igen med en 7-Serie. Men der gemmer sig endnu en.
I 1987 udviklede BMW en 16-cylindret 7-Serie, fordi tyskerne troede, at Mercedes ville gøre alvor af en S-Klasse med det samme antal cylindre.
Den formodning viste sig ikke at holde stik. Men E32’eren med tilnavnet Goldfisch viser sig nu ikke at være den eneste gadebil med V16-motor, som mærket fra München har arbejdet på.
I 1990 – hele 4 år før produktionen af E32-afløseren E38 – flikkede BMW i dybeste hemmelighed endnu en V16-motoriseret 7-Serie sammen.
Motoren er af samme støbning som i E32 Goldfisch, der netop har kunnet opleves på Custom Motor Show i Sverige. Det vil sige en 6,7-liters sag med 16 cylindre, 348 hestekræfter og en 5-trins automatgearkasse.
LÆS OGSÅ: Vrede bilister skærer fotofælder ned med vinkelslibere
Efter en gammel, tysk gentlemen-aftale om tophastighed begrænsede BMW også ‘den anden’ Goldfisch til 250 km/t. Den bil kan lige nu opleves på Techno-Classica-messen i Essen, Tyskland.
Hvorfor BMW hele to gange forsøgte sig med en V16-motor i en gadebil uden at gøre alvor af det, melder historien desværre ikke noget om i denne omgang.
BMW-fans kan kun håbe, at mærket med tiden er klar til at afsløre lidt mere af historien bag. Men selvom 1990 er 34 år væk, er V16-motoren faktisk ikke død. Bugatti fortsætter med den. Læs mere om den historie her.
Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk