Lige nu lรฅner Toyota platformen til sportsvognen Supra af BMW. I fremtiden smelter de to bilmรฆrker dog endnu mere sammen om brintbiler.
Brintbiler bรฅde har og har haft mere end svรฆrt ved at slรฅ igennem. Men nu forsรธger BMW og Toyota at opnรฅ et gennembrud for biltypen.
Sammen vil de to bilmรฆrker investere i fremtidens brintbiler, sรฅ biltypen kan blive mere konkurrencedygtig.
Det skriver erhvervsmediet Nikkei Asia.
Hver for sig har Toyota og BMW allerede sat gang i udviklingen af brintbilen. Begge forsรธger sig endda med forbrรฆndingsmotorer, der i stedet for benzin eller diesel forbrรฆnder brint.
LรS OGSร : Reservekรธrer tager ledigt Formel 1-sรฆde fra Magnussen
Det nye samarbejde betyder ifรธlge Nikkei Asia, at Toyota forsyner BMW med brรฆndselsceller, BMW skal til gengรฆld udvikle selve platformen, de kommende brintbiler skal bygges pรฅ.
BMW har i et begrรฆnset omfang bygget iX5 Hydrogen der lige nu fungerer som et kรธrende laboratorium. Men bilen viser sig allerede nu at vรฆre billigere end andre X5-udgaver.
Herhjemme holder Toyota-importรธren stรฆdigt fast i brintbilen Mirai. Det selvom der faktisk ikke er en eneste brintstation tilbage i Danmark. Heller ikke kritik i forbindelse med Toyotas sponsorat af OL, som i รฅr foregik i Frankrigs hovedstad Paris, kan fรฅ japanerne til at vende teknologien ryggen.
Kritikere vil ellers have Toyota bortvist fra OL, fordi mรฆrket benyttede lejligheden som et udstillingsvindue for netop brintbilen. I et รฅbent brev til OL-arrangรธren brokkede 120 akademikere sig over, at brintbilerne hรฆmmer og forsinker den grรธnne omstilling. Lรฆs mere om det her.
Lรฆs flere spรฆndende nyheder fra og om bilernes verden lige her!
Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk