Annonce:

BREAKING: Renault har solgt Lada

Renault Group har netop indgรฅet en aftale, der betyder, at franskmรฆndene sender kontrollen med AvtoVaz og dermed Lada tilbage tilbage pรฅ russiske hรฆnder.

Bestyrelsen i Renault Group har enstemmigt godkendt at sรฆlge 100 procent af Renault Groups aktier i Renault Rusland til Moskva City Entity og dets 67,69 % aktier i AVTOVAZ til NAMI (The central Research and development Automobileand Engine Institute).

Aftalen efterlader dog en bagdรธr til det russiske marked. Renault Group kan tilbagekรธbe sine aktier i AVTOVAZ inden for en periode pรฅ seks รฅr. Det skriver den danske Renault-impotรธr i en pressemeddelse.

โ€“ I dag har vi taget en vanskelig men nรธdvendig beslutning, og vi foretager et ansvarligt valg i forhold til vores 45.000 ansatte i Rusland ved at holde muligheden for at komme tilbage til Rusland under andre betingelser, udtaler Renualt-gruppens administerende direktรธr Luca de Meo.

Artiklen fortsรฆtter efter annoncen:

Pressemeddelsen nรฆvner ikke noget om, hvor meget handlen lรธber op i. Muligvis slet ikke noget. For det har tidligere vรฆret fremme, at Renault ville acceptere et symbolsk belรธb pรฅ 1 russisk rubel for sine aktiviteter i landet. I dansk mรธnt svarer det til bare 10 รธre.

Tak fordi du lรฆste med.
Lรฆs flere artikler efter annoncerne:


Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktรธr pรฅ Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 รฅr. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Lรฆs ogsรฅ

Populรฆre

Annonce:

Fรฅ vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Flere populรฆre artikler

Lรฆs ogsรฅ