Annonce:

Danskerne i ny undersøgelse: Disse bilmærker er langt fra grønne

Det grønne image halter, selv hos de bilmærker der skubber elbiler ud på det danske marked.

Senest i 2030 vil eksempelvis Volkswagen kun sælge elbiler til sine europæiske kunder. Men i Danmark halter importøren Selmer bagefter. I hvert fald når det kommer til forbrugernes opfattelse af mærkets ‘grønne image’.

LÆS OGSÅ: 342 bilister blitzet af samme fotovogn – alle har SAMME problem

Det viser en ny undersøgelse fra Voxmeter. Det såkaldte ‘greencheck’. Ud af 15 importører indtager Selmer blot en 11. plads. Knap 12 procent af de adspurgte danskere mener, at VAG-importøren er grøn.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Så står det straks bedre til hos svensk-kinesiske Polestar der udgør toppen af rundspørgen. 38,2 af undersøgelsens adspurgte mener, at Polestar Automotive Denmark sender grønne signaler. Herefter følger Ejner Hessel der bl.a sælger Mercedes.

Mens danskernes mening om Toyota er nok til at sikre det japanske mærke en tredjeplads, når det kommer til opfattelsen af, hvem der gør noget godt for klimaet.  Værst står det til for Nellemann Holding, der bl.a. sender nye Kiaer ud på de danske veje.

 

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også