Efter Donald Trump onsdag nat dansk tid sagde, at han vil indføre 25 procent told på udenlandske biler, er aktiemarkedet dykket. Særligt slemt er det for Volvo.
Aktien bag Volvo Cars har aldrig været mindre værd, end den er lige nu. Torsdag tog aktien et styrtdyk med hele 7 procent.
Volvos værdi faldt til under 20 svenske kroner pr. stk., hvilket er den laveste værdi nogensinde for mærket, der blev børsnoteret i Stockholm i oktober 2021.
Volvo er dog ikke de eneste, der fortsat er på vej nedad.
Efter Donald Trump onsdag nat dansk tid meddelte, at han vil lægge 25 procent told på alle udenlandske biler, forventer flere analytikere, at det vil sprede sig som ringe i vandet.
Altså at flere bilmærker vil gå tilbage. På børsen i Frankfurt falder Mercedes med over 5 procent.
Stellantis, der allerede kæmper med et bilsalg i krise, falder 5 procent på børsen i Paris, og selv de amerikanske mærker gik tilbage på børsen i New York.
Tesla gik eksempelvis tilbage med mere end 5,5 procent efter et par dage, hvor aktien ellers har fortsat opad.
Det er dog ikke kun aktie-markederne, der vender tomlen ned oven på nattens nyhed fra Det Hvide Hus. Det gør man også i Brussels hos EU-styret.
Ursula von der Leyen, formanden for Europa-Kommissionen, meddelte i en pressemeddelelse, at man nu vil evaluere de mulige konsekvenser af den nye toldsats.
– Som jeg har sagt før, er toldsatser skatter – de er skadelige for virksomheder og endnu værre for forbrugere, både i USA og i EU, siger von der Leyen.
Læs flere artikler efter annoncerne: