Formel 1-holdet Aston Martin har brug for penge. Men det har bilmærket også. Det udløser nu et delvist salg af forretningen.
Lawrence Stroll, bestyrelsesformand for Aston Martin, øger sin ejerandel i selskabet. Det sker på et tidspunkt, hvor bilmærket oplever udfordringer. Udfordringerne ses både på aktiemarkedet og i Formel 1. Strolls handling signalerer en fortsat tro på projektet.
Aston Martin-aktien har haft en svær periode. Siden september sidste år er kursen faldet markant. Dengang lå den omkring 160 pund, men er nu under 80 pund. Det svarer til en halvering på kun seks måneder.
Flere faktorer peger på som årsager til nedturen. Problemer i forsyningskæden nævnes som en væsentlig del. Derudover har forsinkede leverancer og en svækket efterspørgsel i Kina spillet ind.
Det skriver Reuters.
De økonomiske vanskeligheder har haft konsekvenser. Stroll har hentet ny kapital ind i selskabet seks gange siden sin tiltrædelse i 2020. Samtidig er arbejdsstyrken blevet reduceret med fem procent.
Formel 1-holdet, som kører under Aston Martin-navnet, har heller ikke leveret de ønskede resultater. Siden 2021-sæsonen har holdet anvendt Mercedes-motorer. Succesen på banen har været begrænset i den periode.
Fremtiden med Honda og Newey
Der er dog forhåbninger om en vending for Formel 1-teamet. Fra næste år skifter holdet motorleverandør til Honda. Det indebærer fuld fabriksstøtte fra den japanske producent.
Honda vil designe motorenheder specifikt til Aston Martins chassis. Det giver mulighed for et tættere samarbejde mellem chassis- og motorafdelingen. Målet er at skabe den bedst mulige samlede pakke uden kompromiser.
Samtidig har Aston Martin sikret sig en aftale med Adrian Newey. Newey er en anerkendt designer i Formel 1-verdenen. Han står bag designet af flere succesfulde racerbiler gennem historien.
Lawrence Strolls investeringer omfatter både Formel 1-holdet og selve bilproduktionen. Det er en samlet indsats for at styrke mærket på flere fronter.
Den nye aftale betyder, at Strolls personlige ejerandel stiger. Hans konsortium, Yew Tree Consortium, øger sin andel fra 27,7 procent til omkring 33 procent.
Finansiering og justerede forventninger
Aston Martin oplyser, at Yew Tree Consortium har udtrykt interesse i at øge andelen yderligere. Målet kan potentielt være op til 35 procent ejerskab.
For at nå over 30 procent skal konsortiet søge dispensation. Britiske børsregler kræver normalt et købstilbud til øvrige aktionærer ved passage af den grænse. Aston Martin forventer, at dispensationen vil blive givet.
En del af finansieringen til Strolls øgede engagement kommer fra et strategisk salg. Aston Martin planlægger at sælge en andel af sit Formel 1-hold, Aston Martin Aramco Formula One Team.
Selskabet forventer at opnå en pris for F1-andelen, der ligger over den nuværende bogførte værdi. Den bogførte værdi er angivet til cirka 74 millioner pund (ca. 984 mio. DKK).
Samtidig justerer Aston Martin sine forventninger til året. Bilproducenten forventer nu kun en beskeden vækst i antallet af leverede biler. Tidligere lød prognosen på en vækst i “midt-høje encifrede procenter”. Justeringen skyldes blandt andet forventede toldsatser fra USA.
Fremtiden vil vise, om de nye investeringer og strategiske ændringer er tilstrækkelige. Målet er at forbedre situationen for både bilproduktionen og Formel 1-teamet.
Du kan læse mere om Aston Martins gadebiler og nyheder fra Formel 1 her på Boosted.dk. Vi dækker løbende udviklingen for det ikoniske britiske mærke.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så skriv til os: bj@boosted.dk