Annonce:

Her er de første billeder af Cupra Ibiza

Cupra er SEAT’s nye subbrand – nu er de første billede af den nye Ibiza ude

Ifølge Instragamprofilen ‚CupraSport‚ er bilen på billederne herunder SEAT’s seneste statsning, som faktisk slet ikke hedder SEAT. I stedet skal de heftigeste biler fra den spanske divison af VAG-konceren nu hedde Cupra.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Det nye subbrand får eget logo. men at dømme ud fra billederne herunder, er det vist også det plus en hækvinge, der adskiller bilen fra den almindelige Ibiza. Cupra-logoet ligner noget fra en Transformers-film, og køling er der sikkert rigeligt af..

Indvendigt er der til gengæld fyldt godt om med kulfiber, læder og alcantara. Motormæssigt deler CUPRA Ibiza formentlig teknik med den nuværende VW Polo GTI. Det vil sige en toliters rækkefire-motor med turbo, 200 hestekræfter og 320 newtonmeter koblet til en sekstrins DSG-gearkasse.

Forhåbentligt har SEAT eller rettere CUPRA meget mere om bilen, når den officelt præsenteres i morgen til et særligt event. Bilen vil dog kunne ses til Geneve Motor Show i weekenden.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

 

 

Tak fordi du læste med.
Læs flere artikler efter annoncerne:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Flere populære artikler

Læs også