Annonce:

Her er Skylines så langt øjet rækker

I Japan flyder det stadig med Skyline GT-R-modeller

Mens Nissans Skyline-modeller – især dem med GT-R-emblem – stadig er et sjældent syn herhjemme, så fylder det stadig med den legendariske model rundt om på hjemmemarkedet i Japan.

Så meget at hele pladser er fyldt til randen. Her er Skylines så langt øjet rækker. Også af den mere sjældne slags.

LÆS OGSÅ: HGP’s Audi RS6 har 786 hk – endnu mere er på vej

Artiklen fortsætter efter annoncen:

En af dem i videoen, som du kan se herunder, er en Skyline R33 GT-R LM Limited i farven Champion Blue. Fabrikken byggede 188 eksemplarer for at fejre sin deltagelse i 24-timers løbet på Le Mans i Frankrig i 1995.

Pris? 98.000 dollars. Så det er altså ikke billigt skrotjern, der står og venter på ny ejer.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også