Aston Martin bliver Hondas โfabriksholdโ fra 2026, nรฅr aftalen โ som japanerne har med Red Bull โ ophรธrer.
Mens Red Bull vil stรฅ pรฅ egne ben med sponsorpenge fra Ford, vil Aston Martin gerne have Hondas hjรฆlp. Og nu er det da ogsรฅ officielt. Honda skal fra 2026-sรฆsonen leverer motorer til Aston Martin.
Det skriver parterne i en pressemeddelelse.
โ Vores partnerskab med Honda er en af de sidste brikker i det ambitiรธse puslespil, Aston Martin har lagt i Formel 1, siger Aston Martins administrerende direktรธr, den tidligere McLaren-chef Martin Whitmarsh.
LรS OGSร : Jens langer ud efter bilister: โJeg er trรฆt af at rydde op efter ulovligt gaderรฆsโ
Pรฅ sin side fortรฆller Honda, at beslutningen om at blive i Formel 1 blev taget i forbindelse med sportens beslutningen om at gรฅ i en mere bรฆredygtig retning.
Hos Mercedes, der altsรฅ leverer motorer til Aston Martin nogle รฅr endnu, svirrer der til gengรฆld et vildt rygte om holdet stjerne, Lewis Hamilton. Lรฆs mere om det her.
Lรฆs flere artikler efter annoncerne: