Annonce:

Hyundai sværger: Knapper i bilerne overlever

Men efterhånden som kørsel bliver mere automatiseret, vil nogen funktioner – og deraf knapper – forsvinde. 

Modsat mange af sine konkurrenter har Hyundai ikke givet. Det koreanske mærke tror nemlig stadig på idéen med fysiske knapper i biler. Og det handler ganske enkelt om sikkerhed.

Det fortæller mærkets designchef Sang Yup Lee til australske Cars Guide.

– Når du kører, er det svært at betjene en touchskærm. Men når der er knapper, er det nemmere at se og føle sig frem til.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

LÆS OGSÅ: Politikere vil forbyde gratis parkering – “Ta’ bussen”

Designchefen uddybede, at Hyundai vil holde liv i de fysiske knapper. I hvert fald så længe det er muligt. For designchefen mener også, at vi med tiden vil se autopiloter overtage flere og flere af funktionerne i bilerne. Og så er knapperne overflødige.

Det er dog ikke det samme, som at alle knapper forsvinder. Og da slet ikke nu og her, siger designchefen.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også