Men efterhånden som kørsel bliver mere automatiseret, vil nogen funktioner – og deraf knapper – forsvinde.
Modsat mange af sine konkurrenter har Hyundai ikke givet. Det koreanske mærke tror nemlig stadig på idéen med fysiske knapper i biler. Og det handler ganske enkelt om sikkerhed.
Det fortæller mærkets designchef Sang Yup Lee til australske Cars Guide.
– Når du kører, er det svært at betjene en touchskærm. Men når der er knapper, er det nemmere at se og føle sig frem til.
LÆS OGSÅ: Politikere vil forbyde gratis parkering – “Ta’ bussen”
Designchefen uddybede, at Hyundai vil holde liv i de fysiske knapper. I hvert fald så længe det er muligt. For designchefen mener også, at vi med tiden vil se autopiloter overtage flere og flere af funktionerne i bilerne. Og så er knapperne overflødige.
Det er dog ikke det samme, som at alle knapper forsvinder. Og da slet ikke nu og her, siger designchefen.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk