Annonce:

Jeremy Clarkson afviser: Skal aldrig lave et bilprogram igen

Jeremy Clarkson er ikke bare fรฆrdig med โ€œThe Grand Tourโ€. Den 63-รฅrig TV-brite skal aldrig lave et bilprogram igen, siger han nu.

Fรธrst meddelte BBC, at man lรฆgger Top Gear pรฅ is. Ugen efter sagde Jeremy Clarkson, Richard Hammond og James May, at trioen har optaget deres sidste Grand Tour-program.

De har ganske enkelt forladt programmet. Og nu sรฆtter Jeremy Clarkson lidt efter ord pรฅ hvorfor i et interview med The Times.

โ€“ Vi er fรฆrdige. Jeg har talt om biler pรฅ TV siden 1989. Det er 34 รฅr. Og efter nรฆste รฅr vil jeg ikke skulle lave mere af den slags.

Artiklen fortsรฆtter efter annoncen:

Det betyder dog ikke, at hverken Jeremy Clarkson, Richard Hammond eller James May forsvinder helt fra skรฆrmen.

Lร†S OGSร…: Racerkรธrer indrรธmmer at have snydt Formel 1-hold

Clarkson har lige fornyet sin kontrakt med Amazon Prime, sรฅ der laves en sรฆson mere om hans liv som landmand i โ€œClarksonโ€™s Farmโ€. May rejser rundt i verden med et TV-hold i hรฆlene og Hammond dyrker stadig Drivetribe, der er rykket over pรฅ Youtube.

Nyheden om trioens farvel til The Grand Tour kommer bare nogle uger efter, at det kom frem, at BBC har indgรฅet et forlig med TV-vรฆrten Freddie Flintoff.

Artiklen fortsรฆtter efter annoncen:

Flintoff kom til skade under optagelserne til en ny Top Gear-sรฆson i december 2022. En sรฆson, der nu aldrig bliver til noget. Forliget har angiveligt kostet BBC op mod 70 millioner danske kroner.

Dermed er to af verdens helt store bilprogrammer forelรธbig fortid. Amazon har afvist at kommentere direkte pรฅ vรฆrternes farvel til โ€œThe Grand Tourโ€. Tidligere i denne uge fortalte en talsmand for streamingtjenesten dog, at โ€œprogrammets fremtid overvejesโ€.

Top Gear nรฅede med mellemrum at blive vist pรฅ diverse BBC-kanaler i hele 45 รฅr. I november sidste รฅr dรธde en af programmets fรธrste vรฆrter i sit hjem. Lรฆs mere om det her.


Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk

Lรฆs flere artikler efter annoncerne:

Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen
Bjรธrn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktรธr pรฅ Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 รฅr. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Lรฆs ogsรฅ

Populรฆre

Fรฅ vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Fรฅ gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populรฆre artikler

Lรฆs ogsรฅ