Annonce:

Konkurstruet bilgigant betalte politikere 23.000 kroner

En ny skandale ryster Tyskland. Ifølge avisen Bild Zeitung har batterigiganten Northvolt nemlig betalt to politikere 23.000 kroner for at få en fabrik godkendt.

Den konkurstruede batterigigant Northvolt vakler nu endnu mere.

Ifølge oplysninger i den tyske avis Bild Zeitung har batteriproducenten nemlig betalt to politikere, hvad der svarer til 23.000 danske kroner.

Til gengæld skulle de to politikere, der også er brødre, afstå deres jagtområde, der var og er udstedt som stedet, hvor en ny batterifabrik skal bygges.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Efter pengene blev betalt, stemte de to tyske brødre, der sidder i samme byråd, for at fabrikken kunne bygges. Dermed var der et politisk flertal for byggeplanerne.

Men måden, tilladelsen er kommet i hus på, er stærkt kritisabel, mener den tyske juraprofessor Voelker Böhmer Nessler, hvis speciale er offentlig ret ved Universitetet i Oldenburg.

– Da to medlemmer var partiske og stemte, er beslutningen ikke juridisk holdbar.

– Enhver, der har deres egne interesser på spil, kan ikke længere beslutte upartisk til det fælles bedste.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

– Fordi to partiske rådsmedlemmer stemte, var beslutningen om udviklingsplanen ikke juridisk holdbar, siger professoren.

Nu mener Voelker Böhmer Nessler, at hele projektet kan falde sammen. Det kræver bare, at én borger i området klager over byggetilladelsen. For det vil give den tyske forfatningsdomstol anledning til at se på sagen.

Men lige nu er byggetilladelsen stadig. Og byggeplanerne fortsætter, og selvom moderselskabet i Sverige vakler, fordi flere af de største investorer har trukket sig eller annulleret kæmpe ordrer på batteripakker. Læs mere om det her.


Tilbage i Tyskland mener lederen af partiet De Grønne, Robert Habeck, dog, at byggeriet allerede er så stor en skandale, at det hele skal stoppes. Dermed vil de tyske skatteborgere skulle dække et milliardtab.

Northvolt har i forvejen haft det svenske skattevæsen på nakken. Sidste år truede myndighederne med at lukke hele forretningen, fordi der manglede en betaling på flere hundrede millioner kroner. Pengene kom dog i sidste øjeblik.

Tak fordi du læste med.
Læs flere artikler efter annoncerne:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Flere populære artikler

Læs også