Annonce:

Kriseramt bilmærke fyrer yderligere 270 ansatte

Den tidligere britiske bilmærke Lotus skærer ned. Op mod 270 stillinger på fabrikken i Hethel forsvinder grundet markedspres, derfor vil mærket også knyttes tættere til Kina.

Bilmarkedet er uroligt. Det mærker den britiske sportsvognsproducent Lotus. Nye toldsatser fra USA og mindre interesse for sportsvogne presser firmaet.

Lotus må nu skære ned og planlægger at fjerne op mod 270 stillinger. Det sker i tættere samarbejde med den kinesiske ejer Geely.

Nedskæringerne rammer Lotus’ britiske faciliteter. Især den historiske fabrik i Hethel, Norfolk, er berørt.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Det var her Colin Chapman grundlagde Lotus. Fabrikken har bygget sportsvogne siden 1960’erne. De britiske rødder bliver dog svagere.

En talsmand for Lotus bekræfter ifølge BBC nedskæringerne.

– Den foreslåede omstrukturering er afgørende for, at vi kan være konkurrencedygtige på dagens marked.”

Lotus peger på et omskifteligt marked. Amerikanske toldsatser og ændret forbrugerinteresse for sportsvogne nævnes som årsager til varslerne om fyringer.

Lotus styrker samarbejdet med Geely

Lotus vil nu arbejde tættere sammen med Geely. Geely er Lotus’ største ejer og teknologipartner.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Planen er at dele flere ressourcer. Det gælder teknologi, udvikling og produktion mellem de to selskaber.

Talsmanden siger: “Virksomheden planlægger at øge synergierne inden for det bredere Lotus-brand og med dets største aktionær og teknologipartner, Geely Holding Group.”

“Det vil indebære øget ressourceudveksling og mere samarbejde inden for teknologi, teknik og drift,” uddyber talsmanden. Håbet er at sænke omkostningerne og øge effektiviteten markant.


Det er ikke første gang, Lotus skærer ned. Næsten hundrede jobs forsvandt i november sidste år. Der var også nedskæringer året før det igen.

Fremtiden er elektrisk for Lotus

Samtidig fortsætter Lotus sin omstilling. Mærket bevæger sig mod fuld elektrisk drift i fremtiden.

Lotus har investeret store summer i fabrikkerne. Beløbet svarer til cirka fem milliarder danske kroner.

Produktionen omfatter nu både elektriske SUV’er. Der laves også stadig elektriske sportsvogne hos det traditionsrige mærke.

Lotus blev grundlagt i starten af 1950’erne. Ingeniøren Colin Chapman stod bag det ikoniske firma.

Annonce:

Mærket blev hurtigt kendt i motorsportens verden. Men selv kendte mærker er udsatte, når markedet ændrer sig hurtigt, og arbejdspladser er truet.

Den store omstilling hos Lotus er spændende at følge. Især mærkets satsning på elbiler som den store Eletre har det angiveligt svært. Vidste du i øvrigt, at den sidste Lotus Elise ejes af kvinden, der gav bilen sit navn? Læs mere om det her.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også