Efter stor uro i bilindustrien og faldende aktiekurser hos kulfiber-producenter som Toray og Teijin har EU droppet et kontroversielt forslag om at forbyde kulfiber i biler.
Kulfiber er reddet. I hvert fald i bilindustrien. EU dropper nemlig et forslag om at forbyde materialet i biler.
Det sker efter stor usikkerhed og bekymring hos bilproducenter og kulfiberproducenter som Toray og Teijin.
Nyheden om et muligt EU-forbud mod brugen af kulfiber sendte rystelser gennem hele industrien. Forslaget kom pludseligt for mange i branchen og sendte chokbølger gennem markedet.
Materialet blev foreslået klassificeret som sundhedsskadeligt. Det skulle placeres på linje med stoffer som kviksølv, bly og cadmium, der allerede er forbudt i bilproduktion.
Det skriver Motor1.
EU overvejede forbuddet som del af en opdatering af End-of-Life Vehicles-direktivet. Direktivet handler om korrekt og sikker genanvendelse af udtjente biler.
Bekymringen gik på frigivelse af mikroskopiske fiberpartikler ved nedbrydning af kulfiberdele til biler. Partiklerne kan potentielt irritere hud, forstyrre elektronik eller påvirke genbrugsmaskiner. Derfor foreslog man et forbud gældende fra 2029.
Kulfibers betydning for og i biler
Kulfiber er et centralt materiale i mange moderne biler. Det er kendt for sin lave vægt og store styrke.
Materialet er markant stærkere end stål. Samtidig vejer det mindre end aluminium, hvilket er afgørende for ydeevne og effektivitet.
Det bruges i alt fra højtydende sportsvogne til elbiler. Materialet hjælper med at reducere den samlede vægt, især i tungere elektriske køretøjer.
For nicheproducenter som svenske Koenigsegg er kulfiber essentielt. Deres biler har ofte både chassis og hele karrosseriet bygget i materialet.
Et forbud ville have tvunget sådanne producenter til en fundamental og kostbar omstilling af hele deres produktion.
Aktiemarkedet reagerede kraftigt på EU-Forslag
Markedet for kulfiber er betydeligt og i kraftig vækst. Sidste år blev det globale marked vurderet til over 39 milliarder danske kroner. Eksperter forventer en næsten tredobling inden 2035.
Bilindustrien aftager allerede mellem 10 og 20 procent af den samlede kulfiberproduktion. Brugen er stigende ifølge Motor1.
Japanske firmaer som Toray, Teijin og Mitsubishi Chemical dominerer markedet. De står for over halvdelen af verdensproduktionen af kulfiber.
Da forslaget om EU-forbuddet blev kendt, faldt aktiekurserne for de store producenter mærkbart. EU udgør et meget vigtigt marked for dem.
Men nu er usikkerheden fjernet igen. EU-Parlamentet har ifølge Motor1 besluttet at fjerne kulfiber fra listen over stoffer, der skal forbydes under ELV-direktivet.
Det betyder, at bilproducenter kan fortsætte med at designe og bygge biler med kulfiberkomponenter uden frygt for et snarligt forbud. Beslutningen er utvivlsomt en lettelse for bilverdenen, specielt for de mærker der fokuserer på letvægt og performance.
Koenigsegg, som er stærkt afhængig af kulfiber, bygger nogle af verdens mest ekstreme biler. Du kan læse meget mere om mærkets imponerende teknologi, vilde rekorder og brug af avancerede materialer her på Boosted.dk.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk