Elbilerne er ikke nรธdvendigvis lykken og svaret pรฅ alt. En ny rapport peger da ogsรฅ pรฅ, at flere bilister er skeptiske over for biltypen.
Mens det overvejende flertal siger, at de er glade for deres elbil svarer et nรฆsten lige sรฅ stort antal bilister, at en brugt elbil ikke er en mulighed.
Det fremgรฅr af den รฅrlig DAT-rapport der netop er udgivet for 2025.
For nรฅr det kommer til brugte elbiler, er 47 procent af de bilister, der leder efter netop brugt bil, imod tanken om at investere i en elbil, der allerede har haft mindst รฉn anden ejer.
Kun 31 procent af de adspurgte svarede, at de kunne finde pรฅ at smide penge efter en brugt elbil. Nรฅr bilisterne blev spurgte ind til, hvorfor de ikke kan se sig selv i en brugt elbil, er svaret da ogsรฅ klart.
Hele 48 procent holder sig vรฆk pรฅ grund af den hรธje pris. Mens 45 procent sagde, at det er den begrรฆnsede rรฆkkevidde der holder dem vรฆk.
Derudover bryder bilisterne pรฅ brugtmarkedet sig heller ikke om, at det tager lang tid at lade en elbil. Ligesom infrastrukturen โ altsรฅ antallet af ladestandere โ stadig lider under at vรฆre begrรฆnset i antal. Omvendt ser kun รฉn ud af fem selve det, at bilen er drevet af et batteri som en forhindring.
For bare et รฅr siden var det tal 26 procent. Omvendt siger de bilister, der allerede ejer eller har ejet en elbil, at de har mod pรฅ en brugt รฉn af slagsen.
Hele 78 procent af de bilister vil dog kigge efter om den brugte elbil har en rรฆkke fordele, inden de kaster penge efter dem. For langt de fleste i denne gruppe lyder det, at bilen skal have livstidgaranti pรฅ batteriet for at vรฆre rigtig interessant.
Og sรฅ langt er der ingen bilmรฆrker der er. Det tรฆtteste, vi reelt kommer sรฅdan en form for garanti, er hos Toyota. Japanerne lover, at batteriet holder til 1 million kilometer. Men sรฅ skal det ogsรฅ vรฆre inden for de fรธrste 10 รฅr. Og det sker nรฆppe for ret mange bilister. Hvis overhovedet nogen.
Tyske DAT Group har eksisteret siden 1931. Men det var fรธrst for 51 รฅr siden, at man begyndte at spรธrge bilister til deres holdninger. Det er der dog lige siden kommet en รฅrlig rapport ud af.
Virksomheden beskรฆftiger over 550 ansatte i 22 lande. Herunder Danmark. Men tyskerne er ikke de eneste, der slรฅr et slag for bilisterne.
Det gรฅr amerikanske Consumer reports ogsรฅ. Og nogle gange gรธr det ondt pรฅ bilmรฆrkerne. Forbruger-mediet kรฅrede eksempelvis Fisker Ocean som den vรฆrste bil i hele 2024.
Amerikanerne kunne lรฆnge fรธr kรฅringen i รธvrigt notere sig, at den Fisker Ocean, de selv havde kรธbt, kun raslede ned i vรฆrdi. To mรฅneder efter kรธbt var nรฆsten 70 procent af bilens oprindelige vรฆrdi forsvundet. Lรฆs mere om det her.
Lรฆs flere artikler efter annoncerne: