Annonce:

Politiet: Sådan undgår du fartbøder

Det er meget simpelt og helt genialt, skriver Nordjyllands Politi.

Twitter-opslaget fra Nordjyllands Politi har efterhånden nogle år på bagen. Og bødetaksterne er siden kun gået en vej – nemlig opad!

LÆS OGSÅ: Fra i dag stiger ALLE fartbøder og ejerafgifter – så dyrt bliver det

Men spørger du i hvert af de i alt 14 politikredse landet over, vil de nok mene, at de nordjyske kollegers råd til bilisterne er evigt gyldige. Politiet inddeler rådene i tre simple punkter, og de mener selv, at det er en genial måde at undgå bøder på.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

På den anden side kan man spørge sig selv, hvorfor der så er behov for fotovogne. Fotovogne der lige om lidt faktisk kommer flere af. 1. oktober i år sender Rigspolitiet nemlig 25 nye fotovogne på gaden. Bilisterne skal desuden vende sig til, at operatøren bag rattet nu også dukker op i det specialindrettede varerum på en Ford Transit Custom.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også