Tyske Porsche kan ikke have det siddende pรฅ sig, at opkomlingene hos Tesla er hurtigere end dem. Og da slet ikke rundt pรฅ Nรผrburgring.
Det gรฅr hurtigt pรฅ Nรผrburgring. Ogsรฅ for elbilerne. Og nu har Porsche igen sat Tesla til vรฆgs som mรฆrket med den hurtigste elbil rundt pรฅ โringenโ.
Det oplyser mรฆrket selv i en pressemeddelse.
En preproduktionsudgave af den efter alt at dรธmme kommende topmodel Taycan Turbo GT har netop barberet hele 17 sekunder af verdensrekorden, som en Tesla Model S Plaid sidder pรฅ.
Eller rettere sad pรฅ.
LรS OGSร : Tesla svarer igen โ anerkendt medie lyver
Endnu har Porsche ikke sagt noget om den kommende topmodel. I hvert fald ikke nรฅr det kommer til tekniske specifikationer.
Men det florerer allerede nu, at Turbo GT er et monster med hele 3 elmotorer og over 1.000 hestekrรฆfter. Til sammenligning har Model S Plaid tre motorer, firehjulstrรฆk og 1.020 hestekrรฆfter.
Og selvom Nรผrburgring er noget af en udfordring for alle biler, siger Porsche allerede, at fabrikkens testkรธrer, Lars Kern, kรธrte โflere omgange i nรฆsten den samme tidโ.
Man kan altsรฅ ligefrem sige, at den nye tysker trives pรฅ den legendariske asfalt. At navnet Turbo GT sรฅ er bรฅde misvisende og รฅndssvagt, kan vi lade stรฅโฆ indtil Tesla svarer igen.
Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk