Rallykørerne i WRC har fået mundkurv på. I hvert fald må de ikke længere bande over radioen. Det får dem nu til at tie helt stille i protest.
– Fuck fuckity fuck, fuck!
Rallykørerne i WRC kan glemme alt om at bande over den offentlige teamradio. Og hvis de alligevel gør det, venter der dem heftige bøder.
Men nu har der bogstavlig talt rejst sig en stille protest over bandeforbuddet, som FIA-præsident Mohammed Ahmad Sultan Ben Sulayem fik indført før sæsonstart.
Det skriver Autosport.
Forbuddet gælder sådan set alt motorsport. I Formel 1 er straffen eksempelvis en bøde på op til en million kroner. Læs mere om det her.
Det kan koste 1 million kroner at fyre bandeord af
Men i WRC svarer kørerne nu rent faktisk igen mod forbuddet, der helt konkret begrænser deres ytringsfrihed.
Helt konkret har kørerne valgt slet ikke at give interviews til pressen. Og skulle det alligevel ske, vil flere af kørerne kun svare på spørgsmål på deres modersmål.
Både Hyundais Adrien Fourmaux og Toyotas Takamoto Katsuta har nægtet at svare på pressens spørgsmål efter rallyprøverne.
Protesten kommer efter, at netop Adrien Fourmaux fik en bøde for at bande. Eller som det hedder i FIA-termer “gøre brug af upassende sprog”.
Fourmaux fik en bøde på hele 74.000 kroner for at sige netop “fuck”. Og gør han det igen, skal han betale hele 148.000 kroner. Altså det dobbelte.
Den ekstremt høje bøde fik prompte de andre rallykørere til at danne World Rally Drivers Alliance (WoRDA). En organisation, der svarer til Formel 1-kørernes Grand Prix Drivers Association (GPDA).
Og det her er – altså i WoRDA – at man er blevet enige om ikke at sige så meget som et ord til pressen. Andet end på kørernes egne modersmål.
– Vi er enige om at holde sproget så høfligt som muligt ved mikrofonen. Samtidig skal vi have lov til at bevare en vis ytringsfrihed og vise vores følelser uden frygt for at blive straffet.
– Af den grund er det umuligt for os at garantere, at vi altid vil følge de nye regler til punkt og prikke.
– Derfor har vi som medlemmer af WoRDA truffet den ansvarlige beslutning om at tie i interviews eller svare på vores modersmål. Vi undskylder over for vores fans, men vi ved, at de forstår og støtter os, lyder det fra kørerne.
Læs flere artikler efter annoncerne: