Kort fรธr jul meddelte Fรฆrdselsstyrelsen, at det nu er lovligt at montere LED-pรฆrer i halogenlygter. Sรฅ sikker er Ron Brevstgaard dog ikke efter en tur rundt til synshallerne.
I 3 synshaller blev tomlen vendt opad. Ron Brevstgaards Suzuki Swift kan uden problemer synes med LED-pรฆrer, selvom bilen kรธrer med almindelige halogen-forlygter.
Den 20. december 2023 skrev Fรฆrdselsstyrelsen ellers, at LED-pรฆrer nu ogsรฅ er gangbare i halogen-forlygter. Og det bรฅde med og uden e-mรฆrkning. Sรฅ lรฆnge pรฆrerne passer og er godkendt til bilen.
Bilister kan endda vente til nรฆstkommende syn med at fรฅ indskrevet LED-pรฆrerne som en konstruktiv รฆndring i bilens papirer. Noget Boosted ogsรฅ har omtalt i en artikel fรธr jul.
Men i รฉn synshal i Herning fik Ron Brevstgaard en helt anden besked. Ogsรฅ selvom forlygtepรฆrerne bรฅde passer og er godkendt til hans bil
LรS OGSร : Norske kรธreskoler forbyder eleverne at kรธre i Tesla
Det fortรฆller han til Boosted.
โ Synsmanden sagde, at det bestemt ikke kunne lade sig gรธre. Han sagde, at der fรฅ dage efter var kommet en mail fra Fรฆrdselsstyrelsen.
โ I mailen blev der informeret om fejl i meddelelsen fra 20. december. Den var kommet den 21. mรฅske 22., siger Suzuki-ejeren.
Ron Brevstgaard siger, at synsmanden herefter viste ham en mail fra Fรฆrdselsstyrelsen. En mail som angiveligt beviser, at Fรฆrdselsstyrelsen har trukket blรฅstemplingen af LED-pรฆrer i halogen-forlygter tilbage.
Ifรธlge Ron Brevstgaard mรฅtte han dog ikke tage et billede af den pรฅgรฆldende mail.
โ Men mailen var grundlaget for, at synsmanden bestemt ikke ville syne bilen. Det kunne jeg godt skyde en hvid pind efter, siger Suzuki-ejeren.
Efterfรธlgende har Ron Brevstgaard forsรธgt at fรฅ et klart svar ved at ringe ti Fรฆrdselsstyrelsen. Dog uden ret meget held.
โ De tรธr faktisk ikke komme med en konkret udmelding, siger han.
Meddelelsen om de nu lovlige (mรฅske stadige ulovlige, red.) LED-pรฆrer til halogenforlygter kan dog stadig findes pรฅ Fรฆrdselsstyrelsens hjemmeside. Boosted forsรธger i รธjeblikket at fรฅ en kommentar fra Fรฆrdselsstyrelsen.
Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk