Donald Trump skal have ny bil. The Beast, som hans forgængere og for den sags skyld han selv kørte rundt i, er nemlig ikke god nok længere.
Præsident Trump skal have ny bil. En topsikret Cadillac Escalade. Eller sådan ser det i hvert fald ud.
Afløseren for det berømte præsidentielle køretøj ‚The Beast‛ har nemlig ikke meget med en almindelig Escalade at gøre.
Det er dog ikke kun præsidentens bil, som amerikanske General Motors er gået i gang med at udvikle. Der skal bygges en hel række køretøjer udelukkende til den amerikanske regering.
Hvor meget det kommer til at koste skatteyderne, kom dog ikke frem, da Secret Service, hvis eneste opgave det er at passe på landets spidser, i fredags præsenterede bilen.
Det fremgår af et opslag fra myndigheden på Facebook.
Trumps bil skal destrueres når afløseren er klar
Lidt af økonomien er dog offentliggjort. Ifølge Carscoops har General Motors indgået en kontrakt, som løber op i 14,8 millioner dollar med den amerikanske regering.
Hele projektet – altså alle de nye biler til USA’s regering – kan dog ende med at koste skatteyderne svimlende 40,8 millioner dollar, når projektet efter planen er færdigt i 2029. Altså året efter, at Donald Trump er trådt tilbage som præsident.
Den nuværende version af „Beast‟ blev taget i brug i løbet af 2018, og den er bygget på chassiset fra en GMC lastbil. Ifølge de oplysninger, som regeringen eller General Motors ikke holder tæt til kroppen, vejer bilen omkring 9.100 kilo.
Tidligere har Secret Service brugt biler som Chevrolet Suburban og Ford Expedition, men nu har man altså skiftet til Cadillac. I hvert fald på papiret.
Ifølge Fox News fik Cadillac i øvrigt 15,8 millioner dollar svarende til 108.000 millioner kroner (i 2024-priser, red.) for at udvikle den nuværende udgave af The Beast.
Bilen skal i øvrigt destrueres, når den tages ud af tjeneste i løbet af 2029. Og selvom bilen i folkemunde kaldes ‚The Beast‛, går den internt hos Secret Service under navnet ‚Stagecoach‛.
Noget helt anden er, at ingen rigtig ved, hvad der ligger – og kommer til at ligge – under den lange kølerhjelm. Faktisk er den seneste præsident-vogn, der officielt er bare en smule specifikationer på, den som George Bush lod sig fragte rundt i.
Den bil lignende en Cadillac men var i virkeligheden en Chevrolet Suburban med en 7,4-liters V8-motor og CD-afspiller med plads til 10 skiver på én gang. Vilde sager dengang i 2001.
Læs flere artikler efter annoncerne: