Lørdag løber et større biltræf i Randers af stablen. Sidste år betød det hundredvis af sigtelser og 23 beslaglæggelser.
Både politi og hjemmeværnet er talstærkt til stede i Randers, fordi der i disse timer afholdes et biltræf ved køreteknisk anlæg på Jomfruløkken i Randers NØ.
Af erfaring fra sidste år ved Østjyllands Politi, at det ikke er alle af de forventede tusindevis af deltagere, der kan holde sig inden for færdselslovens rammer.
– Vi ved af erfaring, at mange mennesker fra rundt omkring i ind- og udland har interesse i at deltage i disse biltræf.
– Derfor er vi også meget opmærksomme på de trafikale udfordringer, som vi lørdag forventer i og omkring Randers by, siger politikommissær Amrik Chadha fra Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.
LÆS OGSÅ: Dom om konfiskeret bil kan ankes, siger Højesteret
Sidste år blev det til hele 113 sigtelser og 20 beslaglæggelser i forbindelse med træffet. Og ifølge presse-fotos.dk er politiet allerede massivt til stede i området.
– Sidste år uddelte vi en del sigtelser, mens flere biler blev beslaglagt og en række bilister fik en betinget frakendelse af deres kørekort.
– Vi opfordrer trafikanterne til at overholde færdselslovens bestemmelser, og at de benytter sig af den anbefalede kørerute for at undgå, at trafikken sander helt til, siger Amrik Chadha.
Læs flere artikler efter annoncerne: