Tesla รฅbnede den fรธrste sรฅkaldte V4 Supercharger i Danmark i december 2023. Men aflรธseren โ kaldet Cabinet โ er allerede pรฅ vej med dobbelt effekt.
Tesla er i gang med at opgradere sine ladestandere med ny teknologi, der skal รธge effektiviteten og gรธre opladning hurtigere.
Med introduktionen af fjerde generation af deres Supercharger, ogsรฅ kaldet V4, har Tesla siden december 2023 har ladestandere med lรฆngere kabler og betalingsterminaler i Danmark.
Men nu er der noget nyt pรฅ vej. Ogsรฅ noget der er vilde end den makismale lade-effekt pรฅ 250 kW i V4-laderne.
Bilmรฆrket har nemlig gang i udviklingen af sรฅkaldte Cabinet-ladere. De fordobler kort og godt, i hvert fald hvis man skal tro Tesla, lade-effekten til 500 kW.
Personbiler vil kunne oplades med op til 500 kW, mens Tesla Semi-lastbilen fรฅr adgang til en maksimal effekt pรฅ hele 1,2 mW. Denne udvikling markerer en teknologisk opgradering, der ogsรฅ gรธr det muligt at understรธtte elektriske systemer med spรฆndinger fra 400 til 1.000 volt.
LรS OGSร : Dansk by indfรธrer kritiseret forbud mod biler
De eksisterende Tesla-modeller, herunder Model 3, S, X og Y, vil fortsat kunne oplades med en spidseffekt pรฅ 250 kW.
Opladningstiderne for nyere modeller som Tesla Cybertruck forventes dog at blive reduceret betydeligt. For Cybertruck kan den nye effekt pรฅ 500 kW fรธre til en ladetid, der er 30 procent kortere end nu.
Planen er, at de nye ladestandere skal leveres til Teslas ladestationer i lรธbet af nรฆste รฅr. Imidlertid er det uklart, hvornรฅr den nye teknologi vil vรฆre tilgรฆngelig i Danmark. En faglig konflikt mellem Tesla og fagforbundet IF Metall i vores naboland Sverige kan fรฅ indflydelse pรฅ udrulningen i nogle regioner.
Apropos den konflikt har Tesla netop tabt det seneste slag. Den svenske Hรธjesteret har nemlig afvist at se pรฅ en sรฆrlig klage. Lรฆs mere om det her.
Lรฆs flere spรฆndende nyheder fra og om bilernes verden lige her!
Tak fordi du lรฆste med. Har du set en fejl i artiklen? Sรฅ fortรฆl os det: bj@boosted.dk