Annonce:

Teslas salg i første kvartal kan blive mærkets dårligste

Teslas salg i løbet af første kvartal kan blive mærkets dårligste i årevis. Samtidig kan aktien kollapse, sådan lyder advarslen fra analytikere nu.

Teslas salg i det første kvartal af 2025 kan falde så meget, at det lægger sig på det ringeste niveau i årevis.

Analytikere forventer ikke en umiddelbar forbedring af situationen. I en analyse skriver storbanken JP Morgan, at man er bekymret for direktør Elon Musks forbindelse til Donald Trump og Det Hvide Hus.

I hvert mener banken, at det kan påvirke Tesla negativt. Både når det kommer til mærkets salg og aktiekursen.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

I den seneste uge har JP Morgan reduceret deres prognose for Teslas leverancer i første kvartal fra et allerede lavt estimat på 444.000 bil til nu ‘kun’ 355.000.

Det tal ligger ikke bare under JP Morgans tidligere estimater, men også betydeligt under den generelle forventning, om at Tesla leverer i hvert fald 430.000 biler.

Det dårligste Tesla-salg i årevis kan udløse et kollaps på børsen

Hvis tallene holder, markerer det et fald på 8 procent i forhold leveringerne i det første kvartal af 2024.

Selvom det kan være svært at sige noget om Teslas leveringer af biler, er der en klar nedadgående tendens. Alene herhjemme faldt salget i febuar med 58 procent, og i Tyskland tog mærket sig et styrtdyk med 70 procent.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

I Norge, hvor man ellers har elsket Tesla, er salget gået tilbage med 44,4 procent. Noget tyder dog på, at det er på vej op igen. Læs mere om det her.

Andre analytikkere peger dog også på, at faldet i salget skal ses som et udtryk for, at der er en ny Model Y på vej.

I et notat til sine investorer skriver JP Morgan, at man sænker kursmålet for Tesla-aktien til 120 dollar. Det er en faldt på 50 procent i forhold til de 249 dollar, som aktien blev handlet til for bare en uge siden.


Teslas markedsværdi er allerede faldet med omkring 49% siden december, fra en topværdi på 1,54 billioner dollars til under 800 milliarder dollars.

Det skriver Business Insider.

JP Morgans bilbranche-analytiker, Ryan Brinkman, skriver i en analyse, at det er vanskeligt at finde en lignende situation i bilindustriens historie, hvor et mærke har mistet så meget værdi på så kort tid.

Ifølge Fortune, der har gennemgået analysen, mener JP Morgan, at det pludselige fald i Teslas værdi er uden fortilfælde overhovedet.

Banken bemærker, at Musks engagement i en offentlig organisation har haft en negativ indvirkning på opfattelsen af Tesla.

Annonce:

– Musks arbejde med det offentlige USA har vist sig at være kontroversielt nationalt, og selvom lige så mange medlemmer af den politiske højrefløj måske er tilfredse, som dem på venstrefløjen er utilfredse, synes effekten på Tesla-salget alligevel at være negativ, står der i analysen.

Det er dog ikke kun en faldende aktiekurs og et sløjt salg, Tesla skal forholde sig til. Bilmærket er allerede flere gange blevet angrebet af vrede folk.

Bl.a. satte en mand ild til sig selv, da forsøgte at brænde en Supercharger-station ned i protest over Elon Musk.

Tak fordi du læste med.
Læs flere artikler efter annoncerne:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Annonce:

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Flere populære artikler

Læs også