Annonce:

Tudetosset synsregel udleder 33 ton CO2 om året

Hvert år er to millioner biler til syn i Danmark. Alle ejere skal have synsrapporten med hjem på papir. siger EU. Det koster 33 ton CO2.

Ifølge en EU regel om bilsyn skal danske synshaller udlede 33 ton CO2 om året, selvom den udledning nemt kan undgås.

Det sker, fordi EU’s lovgivning på området kræver, at synsrapporter udskrives på papir. På landsplan foretages cirka to millioner bilsyn årligt. Altså skal der som minium udskrives det samme antal A4-ark.

Men det er helt uden grund, skriver synskæden Applus i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Stables alle arkene oven på hinanden, ville de nå en højde på 200 meter. Hvis man i stedet lagde dem ved siden af hinanden, ville de dække et område svarende til 17,4 fodboldbaner.

Et standard A4-ark vejer 5 gram, hvilket betyder, at der fældes træer til 10 ton papir for at dække behovet.

Papir er den store CO2-synder – men synshallerne må ikke vælge det fra

Den årlige produktion af synsrapporter i Danmark resulterer i en CO2-udledning på 33 tons.

Det svarer til den samlede årlige CO2-udledning fra næsten fem danskere ifølge Danmarks Statistik eller 275.000 kilometers kørsel i en gennemsnitlig personbil.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Hos Danmarks største kæde af synshaller, Applus+ Bilsyn, ser man en digital omlægning som en nem måde at mindske CO2-udledningen på.

– Vores spanske moderkoncern har forpligtet sig til at blive CO2-neutral i 2050, og hos Applus+ Bilsyn bestræber vi os hver dag på at bidrage til den målsætning.

– Et oplagt skridt på vejen vil være at få lov til at udstede synsrapporter digitalt, udtaler Per V. Rasmussen, direktør for Applus+ Bilsyn.


Danske synshaller bruger allerede digitale systemer til at registrere og gemme synsdata, men loven kræver, at synsrapporten udskrives og gives til kunden.

– Vi har teknologien, og vi har viljen – det eneste, vi mangler, er tilladelsen, siger Per V. Rasmussen.

– Hvis myndighederne tillod en digital løsning, kunne vi fra den ene dag til den anden fjerne et stort papirspild og gøre synsprocessen lettere for både kunder og medarbejdere.

Applus+ Bilsyn har bedt Færdselsstyrelsen om at ændre reglerne for udstedelse af synsrapporter, så de kan bruge en digital løsning i stedet for papir.

Tak fordi du læste med.
Læs flere artikler efter annoncerne:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Annonce:

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Flere populære artikler

Læs også